Stosujemy terapię światłem w ramach naszych terapii przeciwstarzeniowych przed i po zabiegach mezoterapii, po zabiegach lipolizy, a także po chirurgicznych zabiegach dermatologicznych, aby wspomagać proces gojenia i zmniejszać pooperacyjny stan zapalny. Jeżeli po leczeniu zastosujemy terapię światłem, ryzyko wystąpienia hiperpigmentacyjnego stanu zapalnego zmniejsza się o 40% u pacjentów o ciemniejszych odcieniach skóry.
W naszej klinice światło spolaryzowane jest stosowane w formie terapii uzupełniającej także w zabiegach leczniczych przeprowadzanych na włosach i po transplantacji włosów. Na poziomie komórkowym stan zapalny może powodować wzrost lokalnego przepływu krwi i uwolnienie czynników zapalnych, które wspierają unaczynienie mieszków włosowych. W przypadku prawidłowej tkanki skórnej fazie anagenu towarzyszy związana z mieszkami włosowymi angiogeneza i regulacja „w górę” czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF) w keratynocytach zewnętrznej osłonki mieszka włosowego.
Takie unaczynienie szybko ustępuje w fazie katagenu. W ten sposób lepsze unaczynienie, którego poprawa spowodowana jest przez stan zapalny, może wspierać rozwój zdrowych mieszków włosowych. Dodatkowo szok cieplny związany z niskim poziomem energii cieplnej może wywołać regulację „w górę” białek szoku cieplnego takich jak HSP-27, które odgrywają rolę w zakresie wzrostu i różnicowania komórek macierzystych mieszków włosowych.
Proces gojenia ran związany z uszkodzeniem termicznym również może przyczyniać się do wzrostu włosów. Z powodzeniem wykazano, że w ranach genetycznie normalnych dorosłych myszy mieszki włosowe de novo powstają z komórek macierzystych naskórka zlokalizowanych poza mieszkiem włosowym. Do innych mediatorów w procesie gojenia ran związanych ze wzrostem włosów zalicza się polipeptyd tymozyna beta 4 i cyklopentyladenozynę. Z uwagi na sukces terapii światłem BIOPTRON w naszej poradni polecamy naszym pacjentom kontynuację leczenia w domu codziennie przez okres minimum trzech miesięcy po transplantacji włosów.